petek, 28. 9. 2018, bo v okviru Evropske noči raziskovalcev hkrati v 21. mestih po Sloveniji potekal znanstveni festival Hiše eksperimentov pod imenom “Noč ima svojo moč”. Tudi v Novem mestu bodo čez cel dan potekale številne delavnice, eksperimenti, pogovori, znanstveni šovi ter predstavitev poklica in življenja znanstvenika.

Dopoldne bodo nekaj delavnic že obiskali učenci 3., 4. in 5. razreda, vse pa vabimo, da izkoristite priložnost in si v popoldanskem času sami, s starši ali prijatelji ogledate pestro znanstveno dogajanje v centru Novega mesta. Vse dogajanje je interaktivno, primerno za vse generacije in brezplačno. Vabljeni!

***

Konzorcij partnerjev Ustanova Hiša eksperimentov, Institut »Jožef Stefan«, Kemijski inštitut in Tehniški muzej Slovenije je skupaj sooblikoval projekt »Noč ima svojo moč«, ki bo na isti dan potekal v Ljubljani, Murski Soboti, Novem mestu, Ajdovščini, Mariboru, Celju, Postojni, Kopru, Slovenj Gradcu, Krškem, Trbovljah, na Bogenšperku, Pivki, Bistri, Polhovem Gradcu, Kranju, Ptuju in Novi Gorici.

Cilj projekta »Noč ima svojo moč«  je zasnovati skupek aktivnosti, ki jih bodo izvedli v letih 2018 in 2019 (petek, 28. 9. 2018 in petek, 27. 9. 2019). Evropska noč raziskovalcev je vseevropska akcija v okviru programa za raziskovanje in tehnološki razvoj – Obzorje 2020 (Horizon 2020).

Na pobudo Evropske komisije se širom Evrope za en dan v letu široko odprejo vrata organizacij, ki se ukvarjajo z znanostjo in raziskovanjem, da bi predstavile poklic in življenje znanstvenika širši javnosti.

Projekt bo združil 28 raziskovalnih institucij z namenom osveščanja o raziskovanju in inovacijah, povezanih družbenih in gospodarskih koristih ter kariernih možnostih. V »nočnih« dejavnostih po vsej Sloveniji bo sodelovalo več kot 40.000 obiskovalcev iz različnih ciljnih skupin.

Aktivnosti bodo obsegale znanstvene festivale na glavnih trgih štirih mest, raziskovalne dneve v šestih osnovnih in srednjih šolah, več kot 30 predavanj in delavnic v knjižnicah, domovih za upokojence, muzejih… ter odprta vrata v raziskovalnih ustanovah, znanstvenem centru in kulturnih ustanovah.

Hiša eksperimentov iz Ljubljane bo v sodelovanju z Mestno občino Novo mesto organizirala znanstveni festival poimenovan Noč ima svojo moč v Novem mestu, ki bo potekal v petek, 28. septembra 2018 skozi cel dan, od 9. do 20. ure na različnih lokacijah. K sodelovanju so povabili kulturne ustanove, ki so prijazno odstopile prostore, ponudile tehnično in kadrovsko pomoč pri izvedbi festivalskega dogajanja. Skozi cel dan bodo potekale različne aktivnosti, izvajali se bodo eksperimenti, interaktivne razstave, pogovori, okrogle mize za vse generacije od 1 do 99 let.

Več: www.nocmoc.eu/

NOVO MESTO – urnik dogajanja

7:00-20:00, Knjižnica Mirana Jarca, EU kotiček

7:00-20:00, Knjižnica Mirana Jarca, čitalnica: Interaktivna razstava Visoka znanost (HE)

9:00, atrij Knjižnice Mirana Jarca: Sabina Založnik Vidic, Zvokologija, znanstvena dogodivščina (HE)

9:00-17:00, Dolenjski muzej: Dan odprtih vrat na občasni zgodovinski razstavi 1918, ali nam prineseš MIR? Dolenjska in Dolenjci med prvo vojno (DM)

9:00-17:00, Muzejski vrtovi: DRZNI eksperimenti, delavnica Vskoči mimogrede (HE in društvo DRZNI)

9:00-17:00, Muzejski vrtovi: Arheopeskovnik, delavnica Vskoči mimogrede (DM)

9:00-20:00, Park rastoče knjige: Optikalije, razstava optičnih iluzij (HE)

9:00, Kocka: Projekcija dokumentarne oddaje Gostotologija (HE in RTV SLO)

10:00, atrij Knjižnice Mirana Jarca: Vesna Krašovec, Jajčkologija, znanstvena dogodivščina (HE)

11:00, atrij Knjižnice Mirana Jarca: dr. Miha Kastelic, Redoks procesi v kemiji, interaktivno predavanje (KI)

11:00-21:00, Hotel Center, Hiška eksperimentov, interaktivna razstava eksperimentov tipa »izvedi sam« (HE)

11:00-12:30, Kocka: Luka Vidic, Zapomnili si boste…tudi to predavanje (Mnemotehnika), predavanje (HE)

12:00-14:00, Dolenjski muzej: Katarina Keber, Pandemija španske gripe leta 1918 v slovenskem prostoru, predavanje (HE in DM)

12:30, Atrij Knjižnice Mirana Jarca: Sabina Založnik Vidic, Zvokologija, znanstvena dogodivščina (HE)

13:00-13:45, Kocka: Znanstveni ekspreso z raziskovalcem Luko Malijem (HE)

14:00-14:45, Kocka: Znanstveni ekspreso z raziskovalko Vesno Krašovec (HE)

15:00-18:00, Knjižnica Mirana Jarca, EU kotiček: predstavitev delovanja RCNM (RCNM)

15:00-16:30, Knjižnica Mirana Jarca, učilnica: Robotki in zabavno programiranje, delavnica (RCNM)

16:00, Kocka: Projekcija dokumentarne oddaje Tlakologija (HE in RTV SLO)

17:00, Kocka: Projekcija dokumentarne oddaje Zvokologija (HE in RTV SLO)

17:00, atrij Knjižnice Mirana Jarca: Luka Vidic, Balonologija, znanstvena dogodivščina (HE)

17:00-18:30, Knjižnica Mirana Jarca, učilnica: Robotki in zabavno programiranje, delavnica (RCNM)

18:00-20:00, Knjižnica Mirana Jarca, EU kotiček: Virtualni klepet z raziskovalcem, hitri zmenki (HE)

18:00-18:45, Kocka: Petra Stipančić: Mesto pred Novim mestom, Arheološka preteklost Novega mesta, predavanje (DM)

19:00, Atrij Knjižnice Mirana Jarca: Luka Vidic, O zvoku, cestah in ploh vsem, znanstvena dogodivščina (HE)

Related Images:

(Skupno 152 obiskov, današnjih obiskov 1)