V četrtek, 21. 4. 2022, smo se po dolgih dveh letih protikoronskih ukrepov bralci, mentorji bralne značke in drugi delavci šole spet zbrali na kulturni prireditvi, da branju in knjigi v čast svečano zaključimo še eno sezono bralne značke in preživimo prijetno uro ob druženju z našim gostom Andrejem Rozmanom Rozo, pesnikom, pisateljem, scenaristom, igralcem in režiserjem. Njegovo delo nam je na urah v čitalnici predstavila naša knjižničarka Nataša Dežan Avsec, zato smo nekatere pesmi, ki nam jih je oddeklamiral avtor, prepoznali. Vse so nenavadne in duhovite, polne domišljije in kažejo, kako domiselno se da uporabiti slovensko besedo.

Naš gost je bil za svoja leposlovna dela in za delo v gledališču že velikokrat nagrajen. Prejel je Levstikovo nagrado, nagrado Prešernovega sklada, nagrado večernica, Ježkovo nagrado, Župančičevo nagrado, nagrado zlata ptica, nagrado Staneta Severja … Ko je dobil Levstikovo nagrado za življenjsko delo, so o njem zapisali:  “Tako je samosvoj in živ, rahločuten in zabaven, inovativen in poglobljen, močan in nežen, da verjetno ni človeka v Sloveniji, ki se ga njegova dela ne bi dotaknila. Rad ima slovenski jezik, rad se z njim igra in ga ohranja živega.«

Zagotovo so nam knjige tudi v času, ko smo morali biti še več za zasloni, kot nam je bilo v veselje, krajšale in popestrile čas s tem, ko so nas njihove zgodbe in pesmi odpeljale v svet domišljije, na nenavadne pustolovščine in razburljive dogodivščine, v strašljive skrivnostne kotičke ali pa so nas pomirile in razveselile. Zato še kako drži citat priznanega ameriškega pisatelja Georga Raymonda Richarda Martina:  »Kdor bere, živi tisoč življenj. Kdor ne bere, živi le eno

V letošnjem letu je bralno značko opravilo 440 učencev: od 1. do 4. razreda 234 učencev, od 5. do 9. razreda pa 206 učencev.  G. Rozman nam je čestital in podelil priznanja za opravljeno bralno značko. Še posebej pohvaljeni so bili učenci, ki so vseh devet let opravili bralno značko. Zlatih bralcev je letos 27:

 

  • iz 9.a: Nik Bartolj, Živa Bojanc, Tajda Mestnik, Zala Plut, Lana Podobnik, Meta Taufer, Teo Tomažič Bine in Zajc,
  • iz 9.b: Tia Baša, Lenart Bernik, Janja Dolšina, Veronika Husak, Gaja Klobučar, Jakob Ličen, Neža Skvarč, Taja Štamfelj in Neža Železnik Krhin,
  • iz 9.c: Ema Bekrič, Sofija Brkič Strman, Jakob Cesar, Val Hribar, Luka Makovec, Rebeka Maras, Nika Peterlin, Tina Radkovič, Lovro Strniša in Manca Vidic.

Vsem čestitamo in želimo, da bi ostali ljubitelji knjige!

Nekaj učencev smo prosili za mnenje. Pohvalili so nastope učencev (pevci, recitatorji in voditeljica). Nastop g. Rozmana se jim je zdel zanimiv, čeprav ni bil tako zabaven, kot so glede na njegove pesmi pričakovali, da bo. Obljubili so, da bodo brali tudi naslednje šolsko leto

Slike si lahko ogledate v fotogaleriji.

Karin Bukovec, Nina Brčina, Tara Car,  Lana Koligar, Sara Bratič, Marisa Alimanović

(Skupno 261 obiskov, današnjih obiskov 1)