Devetošolci so v mesecu maju in juniju uspešno izpeljali ruski projekt pod okriljem sklada Toneta Pavčka in Društva Rusija Slovenija. V številnih aktivnostih so spoznavali Rusijo in njene kulturno-zgodovinske znamenitosti, kulinariko, jezik in vesoljski program.

V likovno-kiparski delavnici so učenci z učiteljem Valterjem Rabičem preverili znanje o deželi, znani po svoji značilni kulturi, umetnosti, športu, kulinariki in še in še bi lahko naštevali. Izbrani učenci so imeli nalogo izdelati nadrealistične slike na temo Rusije. Pogovorili so se o različnih področjih, po katerih je Rusija poznana našim učencem, predvsem kulturi, veri, vesoljskem programu, … Ogledali so si tudi nekaj prispevkov preko spleta, da so si lahko ustvarili vtis in izbrali področja, ki so jih uporabili za izdelavo svojih slik. Tehnika slikanja je bila akril na platnu in na papirju v velikosti 40×40 cm. Za navdih pred ustvarjanjem so si učenci ogledali dela ruskega slikarja in grafika Wassilya Kandinskyja ter belorusko-francoskega slikarja Marca Chagalla. Po končanem delu so pripravili likovno razstavo v ruskem kotičku naše šole. Foto

V kuharski delavnici so z učiteljico Miro Košiček pripravljali ruske jedi. Poiskali so primerne recepte in se odločili, da pripravijo ruske stezice, sirnike in piroške z jabolki. Delo je potekalo v treh delavnicah, učenci so pridno kuhali, najrajši pa so se posladkali s sirniki, ruskimi skutnimi palačinkami. Foto

Organizirali smo spletno predavanje z naslovom Gagarin: Pot do zvezd o ruskem kozmonavtu Juriju Gagarinu, prvem človeku, ki je 12. aprila 1961 prečkal prag Zemlje in poletel v vesolje. V čast 60. obletnice se nam je iz Ljubljane pridružil posebni gost, novinar, publicist in strokovnjak za astronavtiko g. Vojko Kogej. Predstavil nam je manj znana dejstva o Gagarinu in njegovi zanimivi življenjski poti. Pobližje smo spoznali izbor kozmonavta za prvi polet, vesoljsko plovilo Vostok, ki ga je poneslo v vesolje in natančneje preučili potek poleta. Predstavil je tudi izobraževanje v Zvezdnem mestu, ki je bilo do pred nekaj leti dolga desetletja popolnoma zaprto za javnost. Leta 2016 je tja v skupini odpeljal tudi tri naše učence, kjer so se seznanili z zgodovino vesoljskih raziskav, pripravami astronavtov in dognanji vesoljske medicine. Na koncu nam je g. Vojko pokazal tudi nekaj svojih predmetov in bogato knjižno zbirko o kozmonavtiki. Foto

V glasbeni delavnici so z učiteljico Tamaro Žnidaršič spoznavali rusko kulturo in umetnost. Učenci so se naučili prepoznavno rusko pesem Katjuša. Peli so jo v slovenskem in ruskem jeziku, obenem pa so se deloma seznanili tudi s pisavo cirilico. Ob 50. obletnici smrti znamenitega skladatelja Igorja Stravinskega so učenci v skupinah drug drugemu predstavili pomembne značilnosti iz njegovega življenja. Ogledali so si tudi odlomek baleta Posvetitev pomladi. Foto

V juniju nas je obiskal Rus Artem Lesnikov iz Društva Ruthenia, ki je učencem na zanimiv način opisal izkušnje in značilnosti svoje države. Predstavil je tudi osnove ruščine in ruske abecede. Učenci so se naučili napisati svoje ime v ruski cirilici in izpolnili kratek delovni list o značilnostih Rusije. Foto

Kljub nekaterim omejitvam zaradi epidemije, smo ruski projekt uspešno izpeljali. Eno aktivnost smo izvedli na daljavo, ostale pa z nekaj prilagoditvami. Pri organizaciji aktivnosti nam je na pomoč priskočila tudi ga. Danica Rangus, naša upokojena učiteljica slovenščine in ruščine. Projekt smo zaključili s sladkimi ruskimi nagradami, s katerimi smo razveselili tudi učitelje v zbornici.

Mentorica projekta: Mojca Saje

Foto album

Related Images:

(Skupno 271 obiskov, današnjih obiskov 1)