Naša šola se je letos pridružila vseslovenskemu projektu Tedni vseživljenjskega učenja, ki je najvidnejša kampanja na področju izobraževanja in učenja v Sloveniji. V septembru in oktobru 2020 smo na šoli izvedli kuharsko delavnico, foto potep, rusko delavnico, zimsko mini olimpijado in igralnico starih iger.

Učenci izbirnega predmeta Sodobna priprava hrane so v kuharski delavnici spoznavali zdrave načine priprave enostavnih jedi in pijač iz sadja in zelenjave. V gospodinjski učilnici so v dveh skupinah ustvarjali iz listnatega testa ter pripravljali sadne pireje in zdrave napitke. Sadje so zmiksali z mešalnikom, zavitke iz testa pa spekli v pečici. Po končanem delu so hrano lepo servirali in jo pojedli, na koncu pa še pomili posodo in pospravili kuhinjo. Foto

Z učenci foto krožka smo se odpravili na foto potep po mestnem jedru Novega mesta, kjer smo spoznavali lepote mesta in fotografske trike za nastanek najlepših fotografij. Posvetili smo se fotografiranju z mobitelom in uporabi telefonskih aplikacij, podrobnejše smo spoznavali aplikacijo Fotoaparat/Kamera, ki jo imamo na našem telefonu, osnovne nastavitve, filtre in pred nastavljene načine fotografiranja – portret, panorama, makro, selfie … Pogovarjali smo se tudi o prenašanju fotografij iz telefona na računalnik ter urejanju in arhiviranju domačih fotografij. Foto

Učenci neobveznega izbirnega predmeta Šport so v šolski telovadnici pripravili zimsko mini olimpijado. Tekmovali so v več disciplinah – smučarski skoki, slalom, biatlon in hokej. Spoznavali so pravila posameznih športnih disciplin, razvijali gibljivost, telesno moč in olimpijski duh, predvsem pa so se zabavali. Za sodelovanje na olimpijadi so prejeli tudi simbolična priznanja. Foto

Učenci ruskega krožka so v rusko delavnico na obisk povabili posebnega gosta, Rusa Artema Lesnikova iz društva Ruthenia za spoznavanje ruskega jezika in kulture. Učencem je iz prve roke predstavil osnove ruskega jezika in rusko abecedo ter podobnosti in razlike s slovenščino. Naučil nas je nekaj ruskih besed in enostavnih fraz, na koncu pa smo se vsi skupaj še posladkali z ruskimi sladkarijami. Dogodek je povezovala Danica Rangus, naša upokojena učiteljica slovenščine in mentorica ruskega krožka. Foto

Učenci 5. razreda so razmišljali o preživljanju prostega časa nekoč in danes. Spoznavali so igre, ki so jih v svoji mladosti igrali njihovi starši in stari starši – ristanc, gumitvist, zemljo krast, igre z žogo, gnilo jajce, mlin, kamen-škarje-papir … Sami so se z veseljem preizkusili v igrah telefon, kamen-škarje-papir, ristanc in gnilo jajce. Krepili so pozornost in medsebojno sodelovanje. Spoznavali so, da se ob zabavi lahko hkrati tudi marsikaj naučimo. Foto

Projekt, ki je praznoval 25-letnico pod sloganom »Slovenija, učeča se dežela«, je usklajeval Andragoški center Slovenije (ACS), nacionalni koordinator TVU, v sodelovanju s stotinami ustanov, skupin in posameznikov po vsej državi pa tudi onkraj naših meja. Območni koordinator projekta je bil Razvojno izobraževalni center Novo mesto.

Šolske aktivnosti smo uspešno prilagodili trenutni epidemiološki situaciji, zmanjšali število sodelujočih in omejili zunanje obiskovalce. Pri izboru vsebin smo se dotaknili različnih področij, kot so digitalna družba, medgeneracijsko sodelovanje, večkulturnost in šport. Učenci so bili nad vsebinami navdušeni in si podobnih aktivnostih želijo še več.

Mojca Saje, koordinatorka projekta TVU

Foto album

Related Images:

(Skupno 14 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,