V torek, 26. 3. 2019, so našo šolo obiskali najvišji predstavniki indijskega veleposlaništva iz Ljubljane: g. Param Jit Mann, indijski veleposlanik v naši državi, g. Ravi Kumar Jain, gospodarski predstavnik na indijskem veleposlaništvu, in ga. Žaneta Statevska, direktorica marketinga na indijskem veleposlaništvu. Spremljala jih je Vanesa Dželadini, predstavnica MO Novo mesto. V šolski knjižnici smo jim s kratkim kulturnim programom  izrekli dobrodošlico: najmlajši so zapeli šolsko himno, folkloristi pa so z glasbo, petjem, deklamacijo in plesom prikazali našo tradicijo. Ga. ravnateljica je predstavila OŠ Center, ki v tem letu praznuje 90. obletnico, in slovenski šolski sistem. Predstavniki indijske delegacije so bili zelo zadovoljni in veseli pozornosti. Za šolsko knjižnico so nam podarili knjige v angleščini in slovenščini ter poudarili, da se bodo z veseljem vrnili k nam in podrobneje predstavili svojo domovino.

Zelo smo počaščeni, da so se predstavniki Indije ob obisku MO Novo mesto ustavili tudi pri nas. Zagotovo jih bomo še kdaj povabili!Nekaj o Indiji že vemo, kar so dokazali učenci 9. razreda. G. ambasador jih je pazljivo poslušal in dopolnil njihovo znanje. Izvedeli smo, da se pozdrav »namaste« uporablja tako pogosto kot pri nas »živijo«. Indija ima 650-krat toliko prebivalcev kot Slovenija in je velika kot 170 Slovenij. Je država velikih razlik in nasprotij. Zelo se trudijo, da bi zagotovili osnovno izobrazbo za vse, po drugi strani pa so zelo močni v uporabi in proizvodnji moderne tehnologije – izobraženih računalnikarjev je veliko, a za tako ogromno državo ne dovolj. Pa vendar so zmožni pošiljati svoje satelite v vesolje. V Indiji govorijo 28 uradnih jezikov, ki so si med sabo tako zelo različni, da prebivalci s severa ne razumejo onih z juga. Šolski sistem je podoben evropejskemu: začne se pri petih letih, prvih pet razredov je osnovna šola, sledijo trije razredi višje stopnje, nato srednja šola (od 9. do 12. razreda) in študij na kolidžu. Nimajo ocen  od 1 do 5, ampak zapišejo točke. G. Jit Mann je poudaril, da je zelo težko govoriti na splošno o tej veliki državi in da mnogi stereotipi  ne veljajo, na primer krave so svete živali le za približno 40% prebivalcev, vegetarijanci so manjši del prebivalstva, vsi Indijci niso dobri v računalništvu, praznujejo zelo raznolike praznike – odvisno od vere, ki ji pripadajo … Za vse Indijce pa velja, da pitje alkohola ni družbeno sprejemljivo, da za krajše razdalje (do 500 km) uporabljajo avtomobile, avtobuse ali motorje, za daljše razdalje pa vlake – vsak dan je na vlakih za dve Sloveniji in pol potnikov.

Lucija Juvančič, Luna Gorenc, 8. a

Fotografije: Luka Jarc, 6. c, Črt Kirn, 8. a