Po nekaj letih premora smo letos ponovno dobili možnost spoznavati primorski del Slovenije. Večina nas pozna poletno sliko naše obale, ki pa je zanimiva tudi v zimskem času. Poleti se na morje odpravimo s starši, v drugih mesecih pa nas tja odpeljejo razredniki – če nas Center šolskih in obšolskih dejavnosti izbere.

V ponedeljek, 7. 1. 2019, smo se odpeljali novim dogodivščinam naproti. V domu Burja v Seči pri Portorožu smo se najprej namestili, nato so nas seznanili z redom, ki velja v domu, na igriščih ob domu in pri raznih dejavnostih. Teh je bilo veliko, vodili so jih učitelji iz doma. Tako smo na primer spoznavali znamenitosti  Pirana in obiskali akvarij, obiskali smo Sečoveljske soline in veslali v kanujih,  preučevali smo prst, živali in rastline, naredili smo dišavno vrečko z morsko soljo in sivko ali rožmarinom …

Veliko je bilo tudi športnih aktivnosti – v domu imajo fitnes, igrali smo namizni tenis, košarko, družabne športne igre, se preizkusili v lokostrelstvu in seveda veliiiko hodili.

Vse znanje smo ponovili v petek, ko smo v skupinah samostojno reševali naloge in se morali po polotoku Seča sami znajti s pomočjo zemljevida in kompasa.

Ob vsem tem smo se učili samostojnosti in spoznali sošolce v novih situacijah. Dnevi so bili polni različnih aktivnosti, tako da telefonov, tablic, računalnikov in televizije skoraj nismo pogrešali. Večini učencev je bilo ob morju lepo, a smo se v petek vrnitve v Novo mesto k staršem vseeno zelo razveselili.

Novinarski krožek

Šola v naravi

CŠOD Burja

Ko v dom Burja v Seči smo prišli,

vsi veseli smo bili.

To za možgane ni bilo le spanje,

temveč poučno potovanje.

Tam smo se podružili

in veliko znanja si prislužili.

Tam imeli smo pouk,

ki nam ni delal prevelikih muk.

Vrečke s sivko smo si naredili

in z lokom puščice smo izstrelili.

Po solinah smo veslali,

se s solno čokolado posladkali.

Pogovor o zvezdah jemal nam je dah,

te na nebu so kot svetli prah.

Čeprav za morje mislili bi si drugače,

nas kdaj zazeblo je kar skozi hlače.

V hiškah z imeni vetrov smo spali globoko,

jaz bil sem v tisti z imenom Široko.

To bila je najboljša šola v naravi

in prepričan sem, da vsak to pravi!

Izak Fabjan, 7. c