V ponedeljek smo s tehničnim dnevom za učence od 6. do 9. razreda vstopili v veseli december. Učenci so v delavnicah ustvarjali darila, okraske, voščilnice, darilne vrečke, nakupovalne vrečke, pekli so piškote …

Pri g. Rabiču so se učenci naučili slikati na blago z barvami za tekstil. Morali so poslušati učitelja, ker je bilo delo kar zapleteno, saj so uporabljali tanke čopiče in morali barvam dodati ravno pravo količino vode, da se niso razlile po blagu. Učitelj je povedal, da je lahko vsak uspešen, če dela počasi in z zbrano: »Delamo dobro, ampak počasi.« Tudi učenci so komentirali: »Zanimivo, izjemno, zabavno, v redu,  super, malo dolgotrajno, naučili smo se slikati na blago.«

Pri g. Andrejčiču, znanem čebelarju, so učenci vlivali okraske iz naravnega čebeljega voska. Učilnica je bila polna vonja po njem in tudi izdelki dišijo. Učenci so rekli, da »učilnica smrdi«, a da se ob topljenju in oblikovanju voska imajo lepo.

V biološki učilnici so učenci pod mentorstvom ge. Bernarde Barbo vezli novoletne voščilnice in pri tem »uživali bolj kot prejšnji dve leti«. Nekateri učenci se vsako leto vključijo v isto ustvarjalno skupino, kar pomeni, da jih je delo res pritegnilo.

Ge. Maja Sečnjak in Iva Vnučec Grdžan sta se letos odločili za izdelovanje okrasnih sveč. Bili sta zelo zadovoljni z delovno vnemo učencev in z njihovimi izdelki. Tudi učencem se je zdelo zanimivo. Obe učiteljici sta predlagali, da bi delavnico naslednje leto ponovili.

Pri ge. Petri Piletič se je na veliko krojilo in šivalo vrečke. Delali so s šivalnim strojem. Učenci: »Dobro, zanimivo, zabavno, ustvarjalno, vse +!«

Pri ge. Heleni Forte so na Ta veseli dan kulture ustvarjali priložnostne pesmi. Ko je zmanjkalo navdiha, pa so izdelovali dišeča mila. Ob koncu dneva so se pohvalili z zloženko s pesmimi in darilnimi zavoji mil.

Ena najbolj zaželenih delavnic je vsako leto v gospodinjski učilnici. Tam so pod mentorstvom ge. Mire Košiček tehtali, mešali, mesili, valjali, oblikovali, zlagali, pekli in se nato še sladkali naši kuharski mojstri. Vsega, kar so ustvarili, niso pojedli, saj so pripravili piškote tudi za novoletni sejem.

Papirnati okraski za jelko so nastali v delavnici ge. Andreje Marolt. Delo je bilo zahtevno, a je bil rezultat odličen. Naredili so kar 40 barvitih okraskov za šolsko jelko.  Mnenje učiteljice: »Učenci se kar mučijo, težko je, potrebna spretnost pri izrezovanju krogov in lepljenju.«

Voščilnice iz reklam so nastale v delavnici ge. Zinke Muhič, ki nam je povedala: »Fantje so si izbrali težko delo, izdelujejo pentlje in voščilnice tudi okrasijo.«

Eno od vodil letošnjih delavnic je bilo recikliranje že uporabljenega. Pri ge. Alji Pincolič so izdelovali torbe iz starih majic. Že v prvih treh urah so naredili veliko torb. Učiteljica je bila zadovoljna z izdelki, učenci pa so se prav tako zabavali.

Adventni venčki na leseni podlagi so nastali v delavnici ge. Anje Gašperšič. Učenci so uporabili predvsem naravne materiale. Izdelki so zelo lični.

Le kje bi izdelovali knjižne kazalke, če ne pri učiteljici slovenščine ge. Danici Rangus? Učenke so bile zelo zagrete in so s sabo prinesle veliko pripomočkov: od bleščic do raznih barvnih lepil in podobnih dekorativnih stvari. Papir so najprej poslikale z vodenimi barvami, nato pa nanj napisale lepe misli. Mnenje učiteljice: »Učenke so zelo pridne. Zelo sem zadovoljna. Ker imajo knjige rade, jih to delo veseli. Imajo veliko idej, so zelo motivirane.«

Pri g. Kopaču so v  prijetnem vzdušju ob tihi glasbi nastajale voščilnice, delali so z vodenimi barvami.

Namen delavnic je bil tudi sprostitev in razvijanje ročnih spretnosti. To so uspeli doseči v delavnici ge. Nine Vovko, kjer so izdelovali okraske za novoletno jelko – volnene kapice. Učenci so pripomnili: »Kaj takega bi lahko delali tudi pri rednem pouku.«

Učenci so se sproščali tudi v delavnici ge. Karmen Novak: »Ob izdelovanju darilnih vrečk učenci uživajo, saj ni težko, med delom pa se lahko sprostijo s klepetanjem.«

Pri ge. Bernardi Tomažič so krojili in šivali nakupovalne vrečke. Učiteljica je šivala na stroj, tako da je delo potekalo kot po tekočem traku. Bili so malo pod pritiskom, ker so bili vezani na delavnico poslikave vrečk.

Lepi izdelki so nastali tudi v ostalih delavnicah. Vse so dokumentirali vestni fotografi, ki so se večkrat oglasili v vsaki učilnici in zabeležili različne faze izdelave.

Tehniški dan smo zaključili ob 13h. Izdelke bomo zbrali in jih na novoletnem sejmu ponudili učencem, delavcem šole in obiskovalcem. Ves zbrani denar bomo namenili  pomoči potrebnim šolarjem.

Luna Gorenc, Lucija Juvančič, Nina Pečnik, 8. a

Foto album delavnic

Foto album z bazarja izdelkov

 

 

 

 

(Skupno 103 obiskov, današnjih obiskov 1)