Mineva že 27 let, od kar smo se Slovenci na plebiscitu odločili za negotovo pot v neodvisnost. Kaj pa je plebiscit? Za tiste, ki ne veste: plebis pomeni ljudstvi, scitum pa sklep – torej sklep ljudstva. 26. december 1990, dan razglasitve uradnega rezultata plebiscita, je rojstni dan samostojne Slovenije.

Želja po večji veljavi Slovencev in slovenščine pa je tlela že dolgo pred tem. Nejc Vrščaj nam je predstavil hvalnico domovini iz Cankarjevega Kurenta: »… bogatejši so pač drugi jeziki; pravijo tudi, da so milozvočnejši in bolj pripravni za vsakdanjo rabo — ali slovenska beseda je beseda praznika, petja in vriskanja. Iz zemlje same zveni kakor velikonočno potrkavanje in zvezde pojo, kadar se na svoji svetli poti ustavijo ter se ozro na čudežno deželo pod seboj. Vesela domovina, pozdravljena iz veselega srca!«

Nejc je dokazal, da je izvrsten deklamator. Njegov nastop je vodil v drugi del prireditve, ki jo imenujemo OŠ Center ima talent in je zaključek meseca dobrih del. Tudi letos smo zbirali prostovoljne prispevke, s katerimi bomo pomagali učencem, ki potrebujejo pomoč. Nejcu so na odru sledili učenci, ki so se nam predstavili s plesom, petjem, deklamiranjem, gimnastiko in igranjem na inštrumente. Vse smo nagradili z glasnim aplavzom, ki naj jih spodbudi k nadaljnjemu delu.

Naša ravnateljica Marta Pavlin pa je prireditev sklenila takole: »Učenci, danes ste pokazali, da ste generacija, ki si upa in zna predstaviti svoje znanje in talent. Vsi ste svoje nastope odlično opravili. V letu, ki prihaja, vam želim, da se odločite za pravo pot, najdete prave ljudi, ki vam bodo stali ob strani, storite prave reči ter v sebi in drugih poiščete dobre lastnosti! Srečno!«

 

Novinarski krožek